Poranek bez małej czarnej? Brzmi jak plan bardzo trudny do zrealizowania dla każdego z nas. Bardzo wielu z nas nie umie wyobrazić sobie rozpoczęcia dnia od solidnej dawki kofeiny zawartej w kawie. Ostatni dzień, kiedy nie pili kawy to pewnie ostatni dzień w przedszkolu. W Swarzędzu, Gdańsku czy Wrocławiu, jest wiele świetnych miejsc do wypicia pysznej kawy. Są jednak tacy, którzy nie przepadają za kawą, a potrzebują kofeinowego kopa do działania. Co pić zamiast kawy? Na rynku, znajduje się już coraz więcej zamienników, które pozwolą na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki energii.

Co pić zamiast kawy? Alternatywne rozwiązania

Hiszpania i Włochy to kraje, które kojarzą nam się z kawą. Hiszpanie i Włosi raczej nie wyobrażają sobie życia bez wypicia kawy na śniadanie. Pobudzające działanie kawy jest niezmiernie ważne w codziennym życiu mieszkańców na całym świecie. Kawa wpływa pozytywnie na organizm, ponieważ jest bogata w kofeinę. Jest odpowiedzialna za przyspieszenie metabolizmu, poprawę koncentracji, a także posiada cenne antyoksydanty. Jest jednak używką i uzależnia, a organizm z czasem potrzebuje coraz więcej kofeiny, aby podtrzymać działanie pobudzające. Co pić zamiast kawy? Alternatywne rozwiązania są coraz częściej stosowane. Pobudzającym zamiennikiem kawy może być herbata, guarana, ale nie tylko.

Czy herbatę można pić zamiast kawy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy herbatę można pić zamiast kawy? Zależy to od osobistych preferencji. Niektórym osobom herbata może smakować bardziej, niż kawa, podczas gdy inni mogą nadal preferować kawę. Jedną z alternatyw jest zielona herbata. Napar bogaty w teinę, czyli jedną z odmian kofeiny. Jednakże, tylko prawidłowe parzenie suszu pozwoli na pobudzające działanie. Zieloną herbatę powinno się zalewać wodą o temperaturze ok. 80°C i nie parzyć dłużej, niż 3 minuty. Inną zieloną herbatą jest matcha. Dobrze przygotowana porcja matchy ma podobne działanie pobudzające do filiżanki podwójnego espresso. Podobnie należy ją parzyć w temperaturze do 80°C.

Czy yerba mate może zastąpić kawę?

Yerba mate to tradycyjny napój z Ameryki Południowej, wytwarzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Często pije się ją w postaci herbaty i jest znana z wysokiej zawartości kofeiny. Posiada również wiele wartych składników wspomagających odchudzanie i regulację poziomu cholesterolu. Niektórzy uważają, że yerba mate może zastąpić kawę, ponieważ zapewnia podobny efekt energetyzujący. Do przyrządzania napoju potrzebne jest specjalne naczynie, a do jego picia potrzebna jest słomka bombilla, która służy do odfiltrowania fusów. Susz można zaparzać kilka razy.

Co pić zamiast kawy – produkty bogate w kofeinę

Jeśli nie jesteśmy zbyt dużymi fanami herbaty, istnieją inne produkty, które z powodzeniem możemy pić zamiast kawy. Produkty bogate w kofeinę, to także, te, które mają w sobie guaranę. Rodzaj kofeiny, która o wiele dłużej przyswaja się w organizmie, dzięki temu może ona działać o wiele dłużej, niż ta dostarczona przez spożycie kawy. Znajduje się ona w wielu energetykach, lecz ich skład jest bardzo niekorzystny dla człowieka. O wiele lepiej wybrać jest guaranę w formie suszonych owoców tej rośliny. Kofeina poprawia koncentrację, usprawnia przemianę materii, a także dodaje energii. Innymi produktami, które warto wybierać zamiast kawy to wysokiej jakości kakao (bogata w magnez i cynk), kawa zbożowa, czy indyjski napój masala czaj.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *