W zimowe wieczory nie zadowala nas zwykła filiżanka czarnej kawy. Rozgrzewa ona tylko na moment, a także nie poprawia humoru. Doskonałym sposobem będzie połączenie pobudzającej kawy ze świetnej jakości alkoholem. Właśnie, w tym celu powstała kawa po irlandzku. Przepis na Irish Coffee jest bardzo łatwy, a trunek można przygotować we własnym domu bez większych problemów. Okoliczności, w jakich powstał ten trunek jest też bardzo ciekawa, a sama kawa irlandzka (jak często jest nazywana) króluje już na całej ziemi. Dziś zdradzimy wam, co jest potrzebne i jak przygotować ten klasyczny napój kawowy prosto z irlandzkiej wyspy. Pamiętajcie, aby po filiżance Irish Coffee nie wsiadać za kierownicę samochodu.

Skąd wzięła się kawa po irlandzku?

Każdy wynalazek ma swoją ciekawą historyjkę. Taką również posiada Irish Coffee. Skąd wzięła się kawa po irlandzku? Pewnego dnia, samolot wyleciał z Irlandii w kierunku Kanady. Po krótkim czasie, musiał on zawrócić z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych. Wszyscy pasażerowie zostali na lotnisku, na którym musieli spędzić całą noc. Zdenerwowani pasażerowie oczekiwali na rozwój sytuacji, a personel lotniska postanowił o nich zadbać. Każdy pasażer otrzymał słodki napój kawowy z dodatkiem irlandzkiej whiskey. Na górze nie zabrakło bitej śmietanki. To właśnie pasażerowie nieudanego lotu do Kanady, jako pierwsi napili się kawy po irlandzku, która jest już znana na całym świecie. Wielu, jednak sądzi, że ten sposób został przygotowany w XX wieku przez Joe Sheridana w Irlandii. Mi osobiście, historia z samolotem podoba się o wiele bardziej.

Co potrzeba do przyrządzenia kawy po irlandzku?

Kawa. Najważniejsze, jak w przypadku każdego sposobu przygotowania napoju kawowego. Ziarna powinny być średnio lub ciemno palone. Co potrzeba do przyrządzenia kawy po irlandzku poza wysokiej jakości ziaren kawy? Do przygotowania kawy potrzebna będzie kawiarka lub ekspres ciśnieniowy. Kolejnym składnikiem, bez którego nie obędzie się podczas przygotowania, butelka dobrej irlandzkiej whiskey. Myślę, że nic się stanie, gdy dodamy szkockiej whisky, ale lepiej nie denerwować Irlandczyków. Poza tym, trzeba zaopatrzyć się w brązowy cukier, a także schłodzoną śmietankę 30%. Dla smakoszy, może również przydać się niewielka ilość kakao. Nie możemy zapomnieć również o wysokiej szklance, w której podamy naszą pyszną Irish Coffee.

Krok po kroku – przepis na kawę po irlandzku

Przez proces przygotowania irlandzkiej kawy, warto przejść krok po kroku. Przepis na kawę po irlandzku nie należy do najtrudniejszych. Warto rozpocząć od przygotowania odpowiednich proporcji składników na 1 szklankę kawy:

 • 150 ml kawy,
 • 40 ml irlandzkiej whiskey,
 • 80 ml śmietanki 30%,
 • 1 łyżeczka brązowego cukru,
 • kakao (opcjonalnie).

Gdy wszystko jest już w zasięgu naszych oczy i dłoni – czas zacząć zabawę:

 1. Na początek należy ogrzać szklankę.
 2. Do ogrzanej szklanki, nalać lekko podgrzaną irlandzką whiskey.
 3. Do whiskey dodać łyżeczkę cukru i rozpuścić.
 4. Następnie należy dodać świeżą kawę.
 5. Na samej górze, nakładamy ubitą na piankę śmietanę.
 6. Na samym końcu, możemy posypać wierzchnią warstwę naszego pysznego trunku.

I to wszystko! Pyszna kawa jest już gotowa do spożycia.

Rozgrzewający drink kawowy – kawa po irlandzku

Kawa po irlandzku to tradycyjny gorący napój, który przyrządza się z kawy, whiskey i cukru. Został stworzony w latach 40. XX wieku przez Joe Sheridana w Irlandii, chociaż legenda głosi o pewnym nieudanym locie z Irlandii do Kanady. Dziś ten napój rozpoznawalny jest na całym świecie i prawie każdy zna smak rozgrzewającego drinka kawowego. Kawa po irlandzku jest dostępny w większości kawiarni na świecie, a często nawet w pubach. Dzięki irlandzkiej whiskey, kawa może rozgrzewać organizm ludzki trochę dłużej, niż zwykła filiżanka kawy. Podczas przygotowania, warto zadbać o to, aby śmietankowa pianka nie wymieszała się zbyt mocno z całym napojem. Kawy po irlandzku nie mieszamy. Pijemy ją, zaczynając od zimnej ubitej śmietanki, aż do ciepłego kawowego naparu z irlandzką whiskey. Do oglądania świetnie wyglądającego napoju wystarczą monitory. Outlet to miejsce, w którym można je kupić po niższej cenie, lecz zdecydowanie lepiej jest polecieć do Irlandii i spróbować tej kawy u korzeni.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *