Austria nie jest pierwszym państwem, który przychodzi nam do głowy, gdy ktoś rzuci hasło kawa. Czarny trunek towarzyszy im, jednak od długiego czasu, a sami Austriacy stworzyli swój własny sposób przyrządzania i podawania jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. Ten sposób stał się na tyle popularny, że coraz więcej kawiarni w Europie serwuje już kawę po wiedeńsku. Słodycz i aromat to najlepsze określenia, tego jak smakuje, ale też, jak wygląda ten napój. Historia tej kawy ma również swój polski wątek, a samo przygotowanie nie jest zbyt trudne, dzięki czemu każdy może ją przyrządzić w swoim domu.
Historia kawy po wiedeńsku
Historia kawy po wiedeńsku jest związana z polskim żołnierzem Jerzym Franciszkiem Kulczyckim. A historia działa się w XVII wieku, podczas legendarnej Bitwy pod Wiedniem (1683 rok). Według wielu źródeł i legend, to właśnie ten polski dyplomata przedarł się przez turecki obóz i dołączył do księcia lotaryńskiego. Pomoc księcia z Lotaryngii była nieoceniona, a po udanej obronie Wiednia, sam Kulczycki stał się bohaterem całej Austrii. Otrzymał wielki majątek, a dodatkowo mógł wybrać łupy z obozu tureckiego. Wybór padł na worki z ciekawymi czarnymi ziarnami. Była to oczywiście kawa, której było tak wiele, że Polak otworzył pierwszą kawiarnię w stolicy Austrii. To właśnie w kawiarni „Pod Błękitną Butelką”, zaczynają się początki wiedeńskiej kawy. Początkowo serwował on czarną kawę bez dodatków, lecz nie była ona zachwycająca dla mieszkańców. Do filiżanki kawy zaczął dodawać więcej słodkich składników, jak miód, cukier czy mleko i przyrządzał je w sposób, który jest zbliżony do dzisiejszego wyglądu i smaku kawy po wiedeńsku.
Co jest potrzebne do przygotowania kawy po wiedeńsku?
Przez wiele lat zmienił się sposób przyrządzania kawy. Z początku miała ona gorzki smak, lecz z biegiem czasu wykreowany został sposób przyrządzenia trunku. Co jest potrzebne do przygotowania kawy po wiedeńsku dziś? Poza oczywistymi składnikami, takimi jak ziarna kawy i woda, jest potrzebnych jeszcze kilka składników:
- 200 ml mocnej esencji kawy,
- 40 ml mleka lub śmietanki,
- 2-4 kostek czekolady gorzkiej (osobiście wolę zastosować mleczną),
- bita śmietana,
- 1 łyżeczka cukru (dla tych, którzy chcą w pełni pozbyć się gorzkiego smaku).
Poza tym może przydać nam się kakao albo cynamon, które będzie potrzebne do posypania wierzchniej warstwy kawy. Aby nauczyć się świetnie przygotowywać ten napój, warto wybrać zawód baristy, czyli wybrać coś z ofert pracy dla osób z książeczką sanepidowską.
Przepis – kawa po wiedeńsku
Jak zrobić kawę po wiedeńsku? Wystarczy zaopatrzyć się we wszystkie składniki i poświęcić kilka minut na przyrządzenie tego aromatycznego kawowego naparu. Przepis na kawę po wiedeńsku jest bardzo prosty. Na samym początku musimy przygotować 200 ml espresso. W rondelku podgrzewamy mleko lub śmietankę. Po chwili, dodajemy kostki czekolady (opcjonalnie cukier) i wszystko mieszamy. Gdy wszystkie składniki się rozpuszczą, rondelek zdejmujemy z ognia i dodajemy kawę. Chwilę mieszamy i przelewamy do szklanki lub dużej filiżanki. Na samym końcu dekorujemy ją bitą śmietaną i posypujemy cynamonem lub kakao. I to wszystko, masz swoje 5 minut w Wiedniu.
Jak podawać kawę po wiedeńsku?
Do podania kawy po wiedeńsku najlepiej sprawdzi się wysoka szklanka lub duża filiżanka. Najważniejsze, aby miała 250ml, aby cały napój zmieścił się w naczyniu. Kawę można podawać wraz z lekkimi ciastami. Najlepiej, aby nie były one zbyt słodkie, ponieważ sama kawa z bitą śmietaną jest już bardzo słodka. Możemy wybrać wersję austriacką i podawać kawę z sernikiem po wiedeńsku. Do kawy świetnie nadadzą się również kruche ciastka. Podczas letnich dni, Wiedeńczycy bardzo często wrzucają gałkę lodów do kawy lub dodają ulubionego alkoholu (likieru), aby nieco wzmocnić smak kawy. Jak widzicie, przygotowanie kawy po wiedeńsku nie jest tak trudnym zadaniem jak mogłoby się wydawać na samym początku. Jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią gorzkiego smaku kawy lub dla tych, którzy uwielbiają ze swojej kawy czynić pyszne desery.
0 komentarzy