Picie kawy to niesamowita chwila. Każdy z nas uwielbia zatopić swoje kąciki ust w swoim ulubionym rodzaju kawy. Filiżanka kawusi z rana to prawdziwy rytuał dla wielu kawoszy. Przez lata utarło się powiedzenie, że kawa nie należy do najzdrowszych substancji, a co więcej, powinno się ograniczać spożywanie tego trunku. Pomimo tego, wiele z nas nie potrafi z niej zrezygnować. Jej pobudzające działanie jest bardzo ważne, ale także sam smak. Coraz częściej pytamy się (szczególnie po 3 filiżance danego dnia), czy kawa jest zdrowa? Tak czy nie? Przekonajmy się

Dlaczego tak często wybieramy kawę – czy jest zdrowa?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i wiele osób decyduje się na jej picie każdego dnia. Obrączki budują więź, a kawa może być uzależniająca. Dlaczego tak często wybieramy kawę? Czy jest zdrowa i dobra dla naszego organizmu? Istnieje wiele powodów, dla których kawa jest tak popularna, ale jednym z głównych powodów jest to, że jest zdrowa. Kawa zawiera antyoksydanty i inne składniki odżywcze, które mogą poprawić twoje zdrowie, a także została powiązana z niższym ryzykiem śmierci z powodu różnych chorób. Należy jednak pamiętać, że kawa jest również źródłem kofeiny, która może być szkodliwa, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Dlatego ważne jest, aby umiarkować spożycie kawy i upewnić się, że wybierasz zdrową markę, która nie zawiera zbyt dużo cukru lub innych niezdrowych składników.

Zalety – czy kawa jest zdrowa?

Picie kilku filiżanek kawy (3-5 dziennie) posiada szereg zalet. Czy kawa jest zdrowa? Zdecydowanie dobrze wpływa na organizm człowieka. Kawa jest źródłem wielu przeciwutleniaczy, a także innych związków, które są dobre dla człowieka. Zmniejszają one ryzyko przedwczesnej śmierci,. Ryzyko wystąpienia wielu chorób układu metabolicznego i krążenia może być zmniejszone przez picie kawy. Co więcej, kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, a także cukrzycy typu II. Niektóre badania potwierdzają również, że kawa może pozytywnie wpływać na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, Alzheimera, demencji, a także marskości. Nie zapominajmy jednak o największej zalecie picia kawy – jej przepyszny smak i pobudzające działanie.

Wady – czy kawa jest zdrowa?

Nie można powiedzieć, że kawa nie ma wad. Czy kawa jest zdrowa? Wiele badań odrzuca negatywne działanie kawy, jeśli chodzi o podniesienie ciśnienia krwi i wypłukiwanie magnezu. Taka zależność może występować, jeśli człowiek sięga sporadycznie po kawę. U osób, które spożywają trunek z ziaren kawy dość rzadko, może wystąpić nagły i przejściowy wzrost ciśnienia krwi. Sytuacja ma się podobnie przy odwodnieniu. Problemy te nie dotyczą kawoszy, którzy regularnie piją kawę dziennie. Organizmy takich ludzi są przyzwyczajone do działania kawy. Kawa wypłukuje magnez, lecz nie jest to ogromna ilość, zdecydowanie największą wadą kawy jest kofeina. A w sumie, powinniśmy powiedzieć, że możliwość uzależnienia się od niej. Kofeina jest legalną i bardzo często wybieraną używką. Dziennie zapotrzebowanie to około 400 mg kofeiny (jedna filiżanką espresso ma ok. 56 mg kofeiny).


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *