Obecnie znanych jest wiele rodzajów kawy. Spowodowane jest to tym, iż picie kawy stało się modne – w wielu kręgach, czy to prywatnych, czy zawodowych, traktowane jest to jako swego rodzaju rytuał. Najbardziej znane są kawy palone. Amerykańskie stowarzyszenie NCA (National Coffee Association) wyróżnia 4 podstawowe kategorie wypalania: jasne, średnie, średnio ciemne oraz ciemne. Oprócz tego, popularność zyskuje też zielona kawa. Co to takiego? To po prostu kawa nieprzetworzona, czyli niepalona. Ziarenka kawy zielonej zostają jedynie oczyszczone z łuski nasiennej (poddane tzw. procesowi ekstrakcji). W rezultacie są dużo bardziej sprężyste niż ziarna popularnej kawy palonej, a także twardsze. Taki napój oczywiście również zawiera kofeinę.

Skład zielonej kawy

skład zielonej kawy wchodzi ponad 900 substancji aktywnych biologicznie. Pod tym względem bezsprzecznie góruje nad swoją siostrą – kawą paloną, której ziarna w trakcie procesu palenia tracą niestety sporo prozdrowotnych składników, przede wszystkim polifenoli, a więc też tego rodzaju właściwości. Zielona kawa zawiera:

  • olejki eteryczne,
  • witaminy (z grupy B: B1, B2, B5, B9, B12; C),
  • polifenole (m.in. kwas chlorogenowy),
  • minerały (wapń, potas, sód, żelazo, fosfor, cynk, miedź).

Właściwości odżywcze zielonej kawy prezentują się następująco:

  • białko – 11%,
  • tłuszcze – 13%,
  • cukry – 8%,
  • błonnik – 24%,
  • węglowodany – 3,3 g
  • składniki mineralne – 7%.

Wartość energetyczna zielonej kawy wynosi 14 kalorii na filiżankę.

Jak działa zielona kawa?

Znamy już właściwości zielonej kawy. Teraz więc pora, by wspomnieć o tym, jak działa zielona kawa? Jest ona naturalnym środkiem, który pomaga w walce z chorobami. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, które przyspieszają metabolizm i poprawiają jego pracę. Prozdrowotne właściwości zielonej kawy znane są od bardzo dawna. Niepalone ziarna kawy skrywają w sobie dużą zawartość antyoksydantów. Chodzi przede wszystkim o wspomniane już wcześniej związki polifenolowe, w szczególności kwas chlorogenowy. Posiada on silne zdolności neutralizowania wolnych rodników, a ponadto wpływa na metabolizm tłuszczów i węglowodanów (pomaga w odchudzaniu). Badania wykazały także, że kwas chlorogenowy działa przeciwzapalnie i pełni różnego rodzaju funkcje ochronne, zapobiegając rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych. Może on podobnie jak tran, podnosić odporność, co potwierdziły badania przeprowadzone na myszach. Co ciekawe w trakcie procesu prażenia kawy, większość kwasu chlorogenowego ulega rozkładowi, stąd tradycyjna, czarna kawa jest go praktycznie pozbawiona.

Działanie zielonej kawy bywa także korzystne, jeśli chodzi o profilaktykę schorzeń przewlekłych, m.in. cukrzycy oraz chorób serca. Pozytywny wpływ zielonej kawy na ciśnienie tętnicze potwierdzili japońscy badacze, wg których za aktywność taką może odpowiadać jeden z ważniejszych składników surowca – kwas kawoilochinowy. Za możliwy mechanizm redukcji ciśnienia tętniczego poprzez składniki zielonej kawy wskazuje się hamowanie produkcji „hormonu walki”, czyli kortyzolu. Surowiec może być pomocny zwłaszcza w przypadku pacjentów z łagodnym nadciśnieniem tętniczym. Domy mobilne są popularnym miejscem do delektowania się kawą w pięknej scenerii.

Sposób parzenia zielonej kawy

Sposób parzenia zielonej kawy nie jest skomplikowany, lecz za to dość czasochłonny. Nie poleca się kupowania jej w formie ziaren, lecz zmielonej, ponieważ ziarna bywają bardzo twarde – na tyle, że domowe młynki nie są sobie w stanie z nimi poradzić. Zieloną kawę pije się bardzo podobnie do tej klasycznej palonej, jednak powinno się ją zalać wodą o temperaturze około 90°C i zaparzać przez co najmniej 5 minut. To bardzo istotne, ponieważ zalanie jej wrzątkiem może przyczynić się do pozbawienia jej cennych właściwości zdrowotnych. Wygodnym sposobem zaparzania raw coffee jest zastosowanie np. zaparzaczy tłokowych (podobnie jak do herbaty), które oddzielą fusy od naparu, co pozwoli zachować wszystkie walory prozdrowotne. Ekstrakt z zielonej kawy można pić z dodatkiem mleka, cukru, bądź innymi dodatkami. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *