Drinki (alkoholowe oraz bezalkoholowe) są formą, która urozmaica, ale i umila spożywanie alkoholu. Zamiast pić alkohol saute, można pokusić się o spożycie smacznej, czasem pożywnej, ale na pewno ładnej wizualnie mikstury. Czasami do jej stworzenia potrzeba specjalistycznego sprzętu, ale oczywiście są drinki, które można spokojnie przygotować w domowych warunkach. Jednym z nich jest espresso martini, czyli połączenie idealnej kawy espresso z likierem oraz wódką, którego smak zapada w pamięć na bardzo długo.

Historia drinka espresso martini

Spora część barmanów, potrafiąca przygotować espresso martini, uważa tego drinka za tzw. „współczesnego klasyka”. Spowodowane to jest tym, iż jest on znany i popularny praktycznie na całym świecie, a pierwszy przepis na to wyjątkowe połączenie pochodzi sprzed ponad trzydziestu lat. Historia drinka espresso martini sięga roku 1983, kiedy to do restauracji Fred’s Club, w którym pracował wtedy Dick Bradsell – obecnie światowej sławy guru barmanów, weszła pewna piękna, wysoka modelka, która poprosiła o coś, co postawi ją na nogi, a zarazem nie przeszkodzi jej w dobrej zabawie. Barman wytypował wtedy następujące składniki: likier kawowy, świeżo przyrządzone, mocne espresso, cukier oraz najlepszą wódkę. Następnie zmieszał je w konkretnych proporcjach i zaserwował swojej klientce pierwsze w historii espresso martini. Jego propozycja urzekła ją smakowo, ale też spełniła wymagania dotyczące działania. Obecnie drink ten w większości barów jest stałą pozycją na karcie drinków. Jego wyjątkowy smak i unikalne połączenie aromatu pobudzającej kawy z alkoholem sprawia, że bywa on często wybierany podczas różnego rodzaju imprez. Dotyczy to nie tylko osób, które potrzebują zastrzyku energii, ale także tych poszukujących wspaniałych doświadczeń smakowych.

Espresso martini – drink z kawą

Jednym z napojów, których smak zapamiętuje się na całe życie, jest espresso martini. Drink z kawą to wciąż rzadko spotykane połączenie, które gwarantuje niesamowitą eksplozję smaków. Aby jednak móc w pełni doświadczyć jego zalet, należy obowiązkowo zaopatrzyć barek w likier kawowy i ściśle trzymać się odpowiednich proporcji. Efekt wtedy zaskoczy bogatym smakiem, gdzie delikatna słodycz likieru przeplata się z głębokim aromatem małej czarnej. Co więcej, podany w kieliszku koktajlowym (martini) z wysoką, kremową pianką drink espresso martini prezentuje się niezwykle elegancko. To prawdziwy czarny szatan, który od razu daje niezłego kopa i stawia na nogi. W przypadku espresso martini idealnie zaparzone, esencjonalne espresso z porządnego sprzętu ciśnieniowego jest koniecznością. W koktajlu bez problemu idzie wyczuć świeżość ziaren, właściwe palenie czy jakość mielenia. Dlatego zdecydowanie warto wybrać najlepsze, z pewnego źródła. A same ziarna przechowywać w pomieszczeniu, gdzie jest klimatyzacja. Wrocław to jedno z miejsc, w którym polecamy wypić tego drinka z kawą.

Przepis na espresso martini

Przepis na espresso martini na papierze nie wygląda zbyt skomplikowanie. Klucz do sukcesu znajduje się w zachowaniu proporcji tak, by nie przesadzić z ilością alkoholu oraz kawy. Do przygotowania kawowego drinka, potrzebne nam będzie:

  • 40 ml wódki (najlepiej ziemniaczanej);
  • 25 ml gorącego espresso (z ekspresu ciśnieniowego, może być z kapsułki);
  • 20 ml likieru kawowego (Kahlua lub Tia Maria);
  • ok. 10 kostek lodu;
  • ziarna kawy do ozdobienia drinka.

Gdy zbierzemy wszystkie te składniki, możemy przejść do sporządzania martini espresso.

  1. Wódkę, likier, świeżo zaparzoną gorącą kawę oraz lód dodaj do shakera.
  2. Następnie energicznie potrząsaj.
  3. Przelej do schłodzonego kieliszka (najlepiej w stylu martini).
  4. Na wierzch pianki połóż kilka ziarenek kawy.

Ten wspaniały, deserowy koktajl, sprawdzi się zarówno na Waszym przyjęciu weselnym, jak i na domowej imprezie z przyjaciółmi. Jego słodycz z mocno kawowym akcentem skradnie serce każdemu miłośnikowi „małej czarnej” i nie tylko!

Teraz można delektować się smakiem tego drinku z likierem!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *