Włoska kawa podbija serca nie tylko na Półwyspie Apenińskim. Jest znana na całym świecie pod różnymi odmianami. Każdy nie raz pił już espresso, cappuccino czy caffe latte. Ale w innych europejskich krajach znane są różne sposoby przyrządzania kawy. Kawa po irlandzku czy kawa po wiedeńsku to specjał, który jest podawany nie tylko w Irlandii czy Austrii. Kolejnym państwem, który dorobił się własnego sposobu przyrządzania kawy to Hiszpania. To właśnie tutaj tworzona jest kawa cortado. Co to jest i jak przygotować hiszpańską kawę? Nie potrzeba nam dużej ilości sprzętu, a sam proces jest niezwykle łatwy. Możemy ją pić tak jak to robią Hiszpanie, czyli bardzo szybko. Mieszkańcy Madrytu, czy Barcelony piją ją najczęściej w drodze do pracy, ponieważ ma dużą ilość kofeiny, a także smakuje bardzo dobrze. Niestety w naszym kraju, kawa po hiszpańsku nie jest tak popularna, a także sama kultura picia kawy nie jest tak powszechna jak we Włoszech czy Hiszpanii.

Co to kawa cortado i jakie ma inne nazwy?

Ten pyszny napój miał swoją premierę prawdopodobnie w Madrycie już wiele lat temu. W międzyczasie, kawa, a właściwie sposób jej przygotowania rozprzestrzeniał się po wielu krajach hiszpańskojęzycznych i nie tylko. Na przestrzeni lat, jego nazwa zmieniała się kilkukrotnie w zależności od miejsca. I tak o kawie cortado możemy powiedzieć, że w zależności od tego gdzie się znajdujemy będziemy musieli poprosić baristę o inną kawę. Co to kawa cortado i jakie ma inne nazwy? Nie opuszczajmy Hiszpanii na sam początek. W Katalonii możemy ją znaleźć pod nazwą tallet, a więc podczas spaceru po Barcelonie będziemy mogli napić się jednego z kultowych napojów w Hiszpanii. Kierując się na północny-wschód docieramy do Francji, gdzie możemy ją znaleźć pod nazwą noisette, nazwa pochodzi prawdopodobnie od orzechowego koloru kawy. Przepływając przez Ocean Atlantycki docieramy do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W stanie Kalifornia, kawa cortado nosi nazwę Gibraltar. A na Kubie nosi nazwę cordito i serwowana jest ze skondensowanym mlekiem.

Czym różni się kawa cortado od flat white i macchiato?

Kawa po hiszpańsku, bo tak bardzo często jest nazywana cortado, jest bardzo podobna do innych sposobów przyrządzania kawy. Więc czym różni się kawa cortado od flat white i macchiato? Wśród wielu ekspertów, jeśli poszukujemy kawy, która będzie bardziej intensywna, niż flat white i zarazem będzie miała więcej mleka, niż macchiato to musimy wybrać cortado. Kawa jest niezwykle intensywna, ale wyczuwalne są także delikatne słodkie nutki kawy. Wśród innych kawoszy, Cortado to coś pomiędzy macchiato, a cappuccino. Dodatkową różnicą i tym, co wyróżnia hiszpańską kawę jest po, że podaje się ją w filiżance o pojemności 130 ml. Sama nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „przecięty”. Podczas procesu przygotowywania widoczne jest przecinanie mleka przez espresso. Na samej górze kawy widoczna jest malutka pianka. Sam napój jest niezwykle zbalansowanym smakiem pomiędzy kwasowością kawy a także słodyczą mleka. W przypadku cortado, mleko powinno być spienione tak jak w przypadku flat white.

Kawa cortado – przepis

Do przygotowania tego trunku nie potrzeba zbyt wiele i każdy kawosz w swojej kuchni znajdzie wszystko, co będzie do tego potrzebne. Gdy chcemy napić się czegoś mocnego, ale mniej mocnego, niż macchiato i trochę mocniejszego, niż flat white, czas wypić kawę prosto z Półwyspu Iberyjskiego. Do przygotowania potrzebne będzie:

  • kawa,
  • woda,
  • 80 ml mleka roślinnego (lub tradycyjnego),
  • szklankę o pojemności 130 ml (oczywiście nada się ta o pojemności 150 ml).

Do przygotowania warto użyć ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki. W pierwszym przypadku będziemy potrzebowali espresso doppio, a w drugim około 50 ml kawy z kawiarki. Następnym krokiem będzie spienienie mleka za pomocą elektrycznego spieniacza. Do filiżanki z kawą, bardzo powoli wlewamy spienione mleko. Dzięki temu, uzyskujemy napój, który przecina ciemna warstwa espresso. Do góry widoczna będzie mała pianka, a sam napój będzie idealnie zbalansowany pomiędzy kwaskowym a słodkim smakiem kawy. I to jest właśnie przepis na kawę cortado.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *