Phin to mały wietnamski ekspres do kawy, który służy do parzenia kawy. Jest wykonany z metalu i często ma dwie rączki. Kawę umieszcza się w naczyniu i zalewa gorącą wodą. Kawa ścieka do filiżanki znajdującej się poniżej. Phin to popularny sposób przyrządzania kawy w Wietnamie. Często podaje się ją z mlekiem skondensowanym. Jest to obowiązkowy przyrząd w domu każdego Wietnamczyka. Kawa wietnamska staje się coraz bardziej popularna w całej Europie, ale popularność zdobywa również Phin. Mały przyrząd do kawy po wietnamsku tworzy niesamowity napój, który uwielbiają ludzie na całym świecie.

Skąd wziął się Phin?

Skąd wziął się Phin? Po raz pierwszy został on wprowadzony do Wietnamu przez Francuzów w XIX wieku i od tamtej pory są używane do parzenia wietnamskiej kawy. Jest to wręcz niesamowite, że do końca XIX wieku, w Wietnamie nikt nie wiedział, czym jest kawa. W tym kraju panowała ogromna tradycja picia herbaty, podobnie jak w Chinach. Przełom XIX i XX to rozkwit kawy w Wietnamie. W kolejnych latach, Wietnam stał się drugim największym eksporterem kawy na świcie (na pierwszym miejscu Brazylia).

Co to jest Phin?

Phin to małe metalowe urządzenie. Bardzo stare i ozdobne naczynia, mogą być stosowane, jako dekoracje do domu. Niektóre z nich zdarzają się ceramiczne, lecz to ich metalowe odpowiedniki są najbardziej znane. Mały zaparzacz do kawy to idealny produkt do stworzenia niesamowitej kawy po wietnamsku. Najczęściej składa się z 4 części: podstawka, zbiorniczek, pokrywka i sitko). Obsługa jest niezwykle prosta. Phin działa na zasadzie ekspresu przelewowego, bardzo podobnie jak drip. Naczynie jest bardzo małe i niezwykle poręczne, więc idealnie nadaje się do zabrania w podróż. W domowych warunkach, bardzo łatwo zrobić kawę po wietnamsku dla jednej osoby.

Phin, czyli jak przygotować idealną kawę po wietnamsku?

Przyrządzając wietnamską kawę, należy pamiętać o kilku kluczowych rzeczach. Wietnamski zaparzacz do kawy to obowiązkowy przyrząd – Phin. Jak przygotować idealną kawę po wietnamsku? Pisaliśmy już o tym w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Najlepiej wybrać kawę Trung Nguyen, jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrym pomysłem będzie wybranie ciemno palonych ziaren kawy. Bardzo często wybiera się kawę robustę, a nie lepszą jakościową arabice. Ziarna powinny być drobno zmielone, aby cały proces parzenia odbywał się w odpowiednich warunkach.

Jak wybrać zaparzacz do kawy Phin?

Jeśli chcesz kupić Phin do kawy po wietnamsku, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jak wybrać zaparzacz do kawy Phin? Phiny są dostępne w różnych rozmiarach, więc należy wybrać rozmiar odpowiedni dla siebie. Należy również zwrócić uwagę na kolor oraz materiał, z którego jest wykonany. Niektóre Phiny są wykonane z metalu, a inne z ceramiki. Rodzaj wybranego modelu Phin powinien być uzależniony od osobistych preferencji. Jeśli dużo podróżujemy, warto wybrać ten metalowy. Warto wybrać wysokiej jakości metal, a dużym atutem będzie również jego waga, tak aby nie był zbyt ciężki. Jest to idealne narzędzie do rozpoczęcia przygody z alternatywnymi sposobami zaparzania kawy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *